seks sonrası acı ve yapılması gerekenler

travestim

Seks sonrası acı hissi ve yapılması gerekenler

SEKS KADINLARA NE ZAMAN ACI VERİR

Eğer zevk almak yerine acı ve ağrılar yaşıyorsanız, fiziksel ya da psikolojik sorunlarınız var demektir.

Kadınların yüzde 61’i hayatlarının bir döneminde cinsel ilişki arasında ağrı deneyimini yaşıyor. Biz de ağrıya yol açan “fiziksel” ve “psikolojik”nedenleri, tedavileriyle birlikte araştırdık.

Kadınları seksten soğutan ve cinsel hayatlarını olumsuz etkileyen bu ağrıların bir kaç farklı nedeni olabilir.

Kadınlarda en çok görülen sorunlardan bazıları…

DERİN PELVİK AĞRI Nerede hissediliyor?

Ağrı daha çok kasıklarda gelişir.

Fiziksel sebebler:

Pelvis içindeki organlarda geçirilen enfeksiyonlar ve endometriozis, cinsel ilişkide ağrı nedeni olabiliyor. Her 100 kadından 10’unda görülen pelvik enfeksiyonun rahim ve yumurtalıklar arasında oluşturduğu yapışıklıklar sonucu cinsel ilişki sırasında veya sonrasında ağrı hissedilebiliyor. Endometriozisden yakınanlar da, kistlere bağlı ortaya çıkan yapışıklıklar nedeniyle, cinsel ilişkide, özellikle de regl öncesi ve sonrasında kasıklarda keskin bir acı hissedebiliyor. Kasıklarda gelişen ağrı aynı zamanda IBS, yani dışkılama bozukluğu ve gaz gibi şikayetlerle gelişen iltihabı bağırsak sendromundan da kaynaklanıyor olabilir. Bağırsakların alt kısmı rahimle komşu olduğu için ağrılı şişlik veya kabızlık, cinsel ilişki sırasında kasıklarda da ağrı hissi oluşturabiliyor.

Psikolojik sebebler:

Pelvik bölgesinde ağrı en sık, doğum sırasında yaşanan ciddi bir komplikasyon gibi duygusal travmalar nedeniyle ortaya çıkıyor. Eğer doğum acı veren bir tecrübe olmuşsa, bu durumda kadın aynı acının tekrar yaşanacağını düşünerek cinsel ilişki sırasında kendini kasabiliyor.

VULVA AĞRISI Nedir?

Ağrı büyük-küçük dudaklar, klitoris ile tüylü alanda hissediliyor.

Fiziksel sebebler:

Genital herpes ile Bartholin kistleri, vulva bölgesinde gelişen ağrının yaygın faktörlerinden. Genital Herpes nedeniyle dış genital bölgede gelişen ödem ve kızarıklıklar, ilişki sırasında ağrıya yol açıyor. Bartholin bezlerinin içinde üretilen kaygan ve şeffaf sıvı, cinsel uyarılmayla birlikte, bu bezin kanalından geçerek vajina girişine boşalıyor. Ağrıya neden olan kist de, bu kanalın tıkanması sonucu oluşuyor.

Psikolojik nedenler:

Vulvada gelişen ağrının, cinsel ilişki sırasında yeteri kadar uyarılmadığınızın bir göstergesi olabileceğini dile getiriyor. Vajinada kayganlaşma sağlanamadığı için cinsel birleşme sırasında penis vulvaya baskı yapıyor, bunun sonucunda da ağrı gelişiyor.

Sorun nasıl gideriliyor?

Herpes virüsünün tam bir tedavisi mümkün değil. İlaç veya merhemle virüsün yatıştırılması hedefleniyor. Virüsün tekrar nüksetmesini önlemek için bağışıklık sistemini güçlendirmeli, aşırı alkol, yorgunluk, hatalı beslenme ve stres gibi durumlardan uzak kalmalısınız. Bartholin apsesinde ise tedavi, apsenin boşaltılmasıyla gerçekleştiriliyor. Peşinden Bartholin kanalı biraz daha genişletilerek apsenin tekrar oluşma riski azaltılıyor.

VAJİNAL KURULUK Nedir?

Kadınların erotik uyarılar karşısında vajina duvarlarında “terleme” yani salgı oluşuyor. Kayganlaşma ismi verilen bu durum, vajina duvarlarını oluşturan hücre tabakalarından kaynaklanıyor. Vajinal kuruluk ise cinsel uyarılma sırasında, vajinada bu kayganlaşmanın olmaması sonucu gelişiyor.

Fiziksel sebebler:

Östrojen hormonundaki dalgalanmalar ile menopoz dönemi, vajinal kuruluğun önemli ve sık karşılaşılan etkenlerinden. Bunların yanı sıra, hamilelik, emzirme dönemi, kalp damar hastalıkları, prezervatif kullanımı ve nadiren doğum kontrol hapları da vajinal kuruluğa yol açabiliyor.

Psikolojik nedenler:

Psikolojik sorunlar, stres altında olmak ve ön sevişme sırasında yeterince uyarılmamak önemli sebeblerdir.

Sorun nasıl gideriliyor?

Vajinal kuruluğun en basit ve etkili çözümü kayganlaştırıcı kullanmak. Piyasada bu amaçla satılan pek çok ürün var. Çoğu kokusuz, tatsız ve streril olan bu ürünlerden size uygun olanı deneyerek bulabilirsiniz. Eğer sorun hormonal değişimlerden kaynaklanıyorsa, doktorunuz östrojenin normal değerlerine ulaşması için size Haç tedavisi önerecektir.

VAJİNİSMUS Nedir?

Vajinismus, ön sevişme sırasında kadının vajen kaslarını istemsiz bir şekilde cinsel birleşmenin hiç olmamasın veya çok zor gerçekleşmesi durumuna denir.

Fiziksel nedenleri:

Kronik enfeksiyonlar, kızlık zarının gergin olması gibi durumlar vajinismusa yol açabiliyor.

Psikolojik nedenleri:

Vajinismusun pek çok psikolojik nedeni olabiliyor. Bu sorundan yakınan kadınların geçmişinde cinsel taciz gibi travmaya yol açabilecek bir olay olabileceği gibi, ağrılı bir jinekolojik muayene, ilk ilişkinin çok ağrılı olması gibi bir durum da söz konusu olabiliyor. Cinsellik ve ilk cinsel deneyim hakkında yerleşmiş hatalı bilgi ve önyargılar da vajinismusla sonuçlanabiliyor.

Sorun nasıl gideriliyor?

Öncelikle jinekolojik bir muayene ile soruna sebep olabilecek fiziksel bir sorun olup olmadığı anlaşılıyor. Eğer fizyolojik bir sorun bulunamazsa, tedavide istemsiz olarak ortaya çıkan kasılmaların önlenilmesine çalışılıyor. Tedavi süresi hastalığın şiddetine göre bir seanstan 8 – 10 seansa kadar değişiyor.

Reklamlar

~ tarafından travestim Mayıs 7, 2009.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: